Články

Obsah
Text

Sekce články slouží ke zveřejňování článků, na jejichž tvorbě jsem se podílel a které souvisí s prací na rozvoji infrastruktury. Jsou zde jenom některé, nemá smysl zde zveřejňovat práce na téma regulace v elektronických komunikacích nebo odborné články, které čtenáře tohoto webu příliš nezajímají:-) Také jsou posty a videa, související s kandidaturou do zastupitelstva Středočeského kraje. 

 

Středočeská ODS sestavila a schválila krajskou kandidátku do podzimních voleb, vedle lídra a kandidáta na hejtmana Jana Skopečka ji tvoří krajští radní, starostové mnoha měst a obcí i další osobnosti Středočeského kraje

Delegáti regionálního sněmu ve Středočeském kraji v sobotu 23. března schválili své kandidáty do krajských voleb na podzim 2024. Vedle lídra a kandidáta na hejtmana Jana Skopečka, který byl vybrán již v listopadu, tvoří krajskou kandidátku pro podzimní volby široké spektrum osobností. 

Rozhovor: Jan Skopeček, kandidát na hejtmana Středočeského kraje, ekonom, poslanec

Jan Skopeček je liberálním ekonomem hájícím svobodu jednotlivce a tržní ekonomiku před všeobjímajícím a všeregulujícím státem. V hodnotových otázkách zastává konzervativní postoje. S politikou začínal na regionální a komunální úrovni. Od roku 2004 do roku 2020 byl zastupitelem Středočeského kraje, rok působil jako radní pro vzdělávání a sport. Byl také poradcem prezidenta Václava Klause. Od roku 2017 je poslancem Parlamentu ČR, v období 2017 - 2021 působil jako místopředseda rozpočtového výboru a člen výboru pro evropské záležitosti a od listopadu 2021 je místopředsedou Poslanecké sněmovny PČR a místopředsedou organizačního výboru. Je předsedou Regionálního sdružení ODS Středočeský kraj. Jaké jsou jeho vize na postu hejtmana? Proč se rozhodl kandidovat? Dozvíte se v rozhovoru se mnou.

Rozhovor: Jiří Havránek, poslanec

Jiří Havránek je jeden z nejmladších současných poslanců. Je zastupitelem malé obce Bratčice na Čáslavsku a členem Spolku pro obnovu venkova. Věnuje se regionálnímu rozvoji, rychlému internetu, snižování daní a omezení byrokracie. V posledních letech pracoval s poslanci ODS na analýzách a tvorbě pozměňovacích návrhů. Jak se dostal k politice, jaká jsou jeho stěžejní politická témata se dozvíte v rozhovoru s Jakubem Rejzkem.

Rozhovor: Veronika Vrecionová, poslankyně Evropského parlamentu

V rozhovoru se dozvíte, jak se Veronika Vrecionová dostala k politice, jak shrnuje uplynulé volební období a co jí čeká v nadcházející volební kampani.

Zpráva zastupitele Středočeského kraje za volební období 2020 - 2024

PF 2024

Příjemné prožití vánočních svátků a hlavně hodně zdraví v roce 2024

               přeje Jakub Rejzek 

Libor Lesák - radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Středočeského kraje za ODS

Libor Lesák je také člen regionální rady, starosta města Kralupy nad Vltavou, a předseda místního sdružení. V čem spočívá jeho činnost? Jakou práci má již za sebou? Co ho čeká? Jaká jaké situace na kraji?

Martin Hrabánek - radní Středočeského kraje pro oblast sociálních věcí za ODS

Oblast sociálních služeb je jednou z nejdůležitějších činností Krajů. Domovy důchodců, dětské domovy a další typy péče. Jak se daří "sociálno" radnímu Martinu Hrabánkovi?

Rozhovor - Pavel Pavlík - radní Středočeského kraje pro oblast zdravotnictví za ODS

Středočeský kraj je zřizovatelem 5 nemocnic a také provozuje záchranou službu. Pavel Pavlík, statutární náměstek hejtmanky pro oblast zdravotnictví v našem rozhovoru se rozpovídal stavu a budoucnosti středočeského zdravotnictví.

 

Karel Bendl - radní pro oblast silniční dopravy za ODS

Středočeské silnice II. a III. třídy prochází obměnou. Co je největším investičním dluhem na SČK infrastruktuře? Jak vypadají vztahy s Prahou? Neměli bychom usilovat o větší propojení regionu s hlavním městem?

Bojí se O2 Czech Republic a.s. regionálních poskytovatelů internetu, že lže při srovnávací reklamě?

Obnova venkova - beseda v Českém Brodě

Panelová diskuse na téma OBNOVA VENKOVA konaná v Českém Brodě. Setkání mělo za cíl diskutovat politiku pro podporu rozvoje regionů Středočeského kraje: HLAVNÍ TÉMATA: - Dopady Klimatického plánu EU na český venkov

Seminář pod záštitou Jana Skopečka - DEZINFOMACE A SVOBODA SLOVA

Dezinformace a svoboda slova, velké téma dnešní doby. 

Přichází „GDPR na steroidech“. Jak nezničit regulací celý telekomunikační sektor?

Server LUPA.cz zveřejnil můj článek o regulaci, děkuji za jeho publikaci. Bylo by fajn, kdyby si politici uvědomili, jak zničující vliv má extrémní byrokracie na malé a střední firmy.

https://www.lupa.cz/clanky/prichazi-gdpr-na-steroidech-jak-neznicit-regulaci-cely-telekomunikacni-sektor/

Jak se operátoři brání útokům na telekomunikační infrastrukturu (článek z Lupa.cz)

Začněme příběhem, který se stal a jde o tvrdou realitu – žádnou pohádku. Významnému operátorovi začala vypadávat infrastruktura, nešlo se přihlásit k síti. A pokud už se přihlásit podařilo, některé typy služeb nefungovaly. Trvalo mnoho hodin, než administrátoři přišli s řešením. Útočník získal metodami sociálního inženýrství přihlašovací údaje jednoho ze správců serveru, ve kterém podnik provozoval platformu virtuálních serverů. Získal tak možnost ovlivňovat konfiguraci systému a poškodil proces přihlášení k síti. Rychle došlo k identifikaci útočníka a jeho odpojení od systému. Poškozená konfigurace byla nahrazena ze záloh a postupným spouštěním služeb závada ze sítě zmizela.

Zahájení rekonstrukce pavilonu „O“

Dnes jsem se v kolínské nemocnici zúčastnil slavnostního zahájení stavby Rekonstrukce pavilonu „O“. Jsem velice rád, jak nemocnice funguje, investice do rozvoje jsou velice důležité.
 

Vrátkov si zaslouží kvalitní cesty

Cesty ve Vrátkově si zaslouží kvalitní povrch.

Řešení bezpečnostní situace na křižovatce 1/12 u Českého Brodu

Záleží nám na tom, aby středočeské komunikace byly bezpečné pro všechny.

Bezpečný provoz na pozemních komunikacích i u nás ve Vrátkově

Vrátkov si zaslouží lepší a bezpečnější komunikace.

Bakalářská práce Jakub Rejzek - Věcná břemena ve vztahu k výstavbě infrastruktury

Jsem velice rád, že mohu zveřejnit svoji bakalářskou práci na téma "Věcná břemena ve vztahu k výstavbě infrastruktury".

Zpráva krajského zastupitele za poslední kvartál 2021

Vážení kolegové, milí ODSásci,

dovolte, abych Vám touto cestou znovu popřál krásný nový rok, pevné zdraví a ať se za rok můžeme zase všichni sejít – akorát o rok starší.

Připravil jsem pro Vás shrnutí dění na Kraji, včetně krátkého reportu o činnosti ve Výboru pro digitalizaci a chytrý kraj.

Co je to digitalizace a proč ji ČR potřebuje?

Digitalizace je logická snaha zautomatizovat a zdigitalizovat procesy, které byly až dosud  zpracovávány ručně za účasti školených pracovníků. Jedná se totiž ve velké míře o úlohy, který lze bez problémů provádět za pomocí výpočetní techniky bez jakékoliv účasti člověka, a uvolnit tak prostory i potřebnou pracovní sílu pro užitečnější účely. Jak se v současné době daří digitalizovat procesy v ČR?

Zpráva krajského zastupitele za druhý kvartál 2021

Vážené kolegyně, vážení kolegové, milí přátelé,  

všechny Vás moc zdravím a zasílám další, tentokrát tříměsíční zprávu o činnosti zastupitele.

Čištění Jizery 1.5.2021

Čištění Jizery 1. května 2021

Dopis členské základně ODS v oblasti

Dopis členské základně ODS v oblasti

111 dní ve vedení Středočeského kraje

 

Zpráva krajského zastupitele za měsíc leden a únor 2021

Zpráva krajského zastupitele za měsíc leden a únor 2021 

Agregace - co to je a proč byste tento termín měli znát

Na přelomu roku proběhla médii zpráva, že operátoři budou mít od 1. ledna 2021 povinnost uvádět přesněji, jaké rychlosti připojení jejich zákazníci reálně dosáhnou a že uživatelé budou moci kvalitu služby snadněji reklamovat. Po téměř ročních diskuzích se sektorem vydal totiž Český telekomunikační úřad (ČTÚ) revizi tzv. opatření obecné povahy VO-S 1.

Zpráva krajského zastupitele o činnosti listopad - prosinec 2020

Zpráva krajského zastupitele o činnosti listopad - prosinec 2020

Pásmo 60 GHz změní trh, umožní nabízet skutečně vysokorychlostní bezdrátový internet

Bezdrátové připojení k internetu má v Česku velkou budoucnost, a to i proto, že jsme zemí malých obcí.

Jak na videokonference? Aplikace spojí i desítky účastníků, jsou za peníze i zdarma

Jak pracovat v době karanténních opatření přes internet? Řadu situací mohou řešit online videokonference. Máme tipy, jaké aplikace k nim můžete využít.

Žádný důvod ke snižování kvality. IPTV v Česku zvládla „pandemický provoz“ bez problémů

Čeští poskytovatelé mají dobře dimenzované sítě a jsou schopni vypořádat se i s neočekávanými událostmi typu pandemie, říká šéf asociace regionálních operátorů.

Neřešme původ, největším nebezpečím je uživatel a jeho levné krabičky mimo bezpečnostní pravidla sítě

Mají-li operátoři stavět gigabitové sítě, potřebují od státu jasná pravidla pro jejich zabezpečení. Čím dříve, tím lépe, píše šéf jedné z operátorských asociací.

Data do tří dnů, jinak milionová pokuta aneb Jak ČTÚ chystá srovnávač tarifů

ČTÚ rozeslal do meziresortního připomínkového řízení návrh vyhlášky, která má stanovit rozsah a strukturu dat, které mají být předmětem spotřebitelského srovnávače.

Internet v době covidové

Změny ve společnosti bývají postupné, dokud nenastane nějaká mimořádná událost. Ještě před rokem jsme měli velký problém svolávat porady a schůzky virtuálně, dnes je to přesně naopak. Skočili jsme rovnýma nohama do doby internetové.

ODS: Aukce pro rozvoj 5G sítí skončila fiaskem, jen pan ministr to označuje za úspěch

ODS: Aukce pro rozvoj 5G sítí skončila fiaskem, jen pan ministr to označuje za úspěch

Aukce kmitočtů pro rozvoj 5G sítí skončila blamáží a ostudou pro ministra Karla Havlíčka i premiéra Andreje Babiše. Oba se střídavě bili v prsa, jak zařídí příchod 4. operátora a jak se lidem zlevní mobilní data. Nic takového se nekoná. Výsledek aukce je žalostný.

Rozhovor pro XTV

Rozhovor o bezpečnosti sítí na XTV. Jak mají novináři ve zvyku, titulek je vytržený z kontextu a touží po senzaci.

K nebezpečí 5G sítí. Připadá vám pití vody nebezpečné? Víte, že když vypijete 6 litrů vody najednou, že to možná nepřežijete? Stejné je to s elektromagnetickým polem a jeho nebezpečím.

Nevěřte hoaxům, ale zdravému rozumu.

Digitalizace

Digitalizace - často skolňované slovo. Digitalizace je právo, nikoliv povinnost. 

Zdeněk Zajíček podporuje Jakuba Rejzka

Internet i do malých obcí Středočeského kraje

 

Jakub Rejzek.cz, infrastruktura

 

Reportáž z Německa - rozvoj sítí

 

Strategie rozvoje vysokorychlostních sítí

Strategie rozvoje vysokorychlostních sítí

Volte Rejzka pro vysokorychlostní internet

Volte Rejzka pro vysokorychlostní internet

Které technologie či řešení podle vás budou v příštích letech pro smart cities klíčové?

Které technologie či řešení podle vás budou v příštích letech pro smart cities klíčové?

Klip přípolože a koordinace staveb

 

Jakub Rejzek pro časopis Pro města a obce - Koronavirová karanténa otestovala kapacitu přenosové sítě

LIDOVÉ NOVINY - Mluvte s námi

O bezpečnosti sítí 5G vědí nejvíce ti, kdo je staví

Jak na videokonference? Aplikace spojí i desítky účastníků, jsou za peníze i zdarma

Jak pracovat v době karanténních opatření přes internet? Řadu situací mohou řešit online videokonference. Máme tipy, jaké aplikace k nim můžete využít.

Wi-Fi 6 přichází. Co je pod pokličkou nového standardu?

Zatímco předcházející Wi-Fi standardy byly vždy zaměřeny zejména na zvyšování špičkové kapacity, u nové Wi-Fi 6 je zadání jiné.

Projev na zahájení kampaně

Zahájení kampaně Jazz Dock 

Žádný důvod ke snižování kvality. IPTV v Česku zvládla „pandemický provoz“ bez problémů

Čeští poskytovatelé mají dobře dimenzované sítě a jsou schopni vypořádat se i s neočekávanými událostmi typu pandemie, říká šéf asociace regionálních operátorů.

KORONAVIRUS A JEHO VLIV NA TECHNOLOGIE A DIGITALIZACI - ROZHOVOR S PREZIDENTEM VNICTP JAKUBEM REJZKEM

Koncem minulého týdne skončil nouzový stav, který vláda vyhlásila v souvislosti s pandemií onemocnění COVID-19. Postupně dochází také k rozvolňování nejrůznějších bezpečnostních opatření, spojených s pandemií. Dalo by se říci, že se život v mnoha ohledech vrací zpět do normálu...

Kdy budou v České republice levná mobilní data?

Gordický uzel dokáže rozetnout jedině nová konkurence, která by donutila současné hráče tržně reagovat. Virtuální operátoři to nebudou, ani nemají šanci být.

Struktura trhu elektronických komunikací v regionech České republiky

Rozhovor pro český rozhlas radiožurnál na téma "Je třeba potlačit chuť municipalit dělat si z poplatků za vedení sítí zdroj příjmů"

Výstavba internetových sítí by mohla zlevnit. MPO chce zrušit poplatky, které poskytovatelé internetu platí za vedení sítí přes pozemky státu a samospráv. Úskalí tohoto nastavení jsem vysvětloval právě v českém rozhlase radiožurnál.

Proč to nejde

Bariéry výstavby vysokorychlostního internetu ze strany obcí

Pásmo 60 GHz změní trh, umožní nabízet skutečně vysokorychlostní bezdrátový internet

Bezdrátové připojení k internetu má v Česku velkou budoucnost, a to i proto, že jsme zemí malých obcí.

5G se netýká jen mobilních operátorů, milimetrové pásmo přinese nové možnosti

Čeká nás v blízké budoucnosti zrychlení přípojek i domácnostech v souvislosti s novými možnostmi díky evropské 5G strategii? Je podpora výstavby vysokorychlostních sítí od státu a obcí dostatečná?

Chcete rychlý internet?

Kolik vlastně stojí Internet? Jaké jsou nákladové položky pro provoz sítě?

„Kotlíkové dotace na internet“: ministerstvo chystá vouchery na upgrade domácího připojení

Problémem investorů do těchto moderních technologií je nízká penetrace zákazníků, kteří by gigabitové sítě využívali. Ministerstvo průmyslu se to chystá změnit.

Podpora rozvoje vysokorychlostního internetu státem stále pokulhává

V posledních letech investují do optických sítí jak regionální hráči, tak velké nadnárodní korporace, jakými jsou mobilní operátoři.

Proč je důležitý rychlý internet

Povídali jsme si s Jakubem Rejzkem, prezidentem Výboru nezávislého ICT průmyslu

Miliarda na stavbu rychlých sítí: v čem se ministerstvo průmyslu poučilo?

Druhý pokus o rozdělení dotací je tady. Nejlepší cestou pro zrychlování české infrastruktury je ale postupné odblokování legislativních bariér.

Chcete v obci rychlý internet?

Jak byste mohli, jako obec, výstavbu rychlého internetu podpořit?

Telekomunikace v roce 2017 a dál: regionální operátoři se mají na co těšit

Podaří se ministerstvu průmyslu napodruhé rozdělit dotace na stavbu vysokorychlostních sítí v místech, kde by se to jinak nevyplatilo?

Jsou dotace na vysokorychlostní internet skutečně tak zásadní?

Jsou dotace na vysokorychlostní internet skutečně tak zásadní?

Stále je omílána mantra o digitální společnosti, s digitálním vládnutím, digitálním vzděláváním a vůbec celou digitální společností. Svět je ale třeba vnímat v souvislostech.

Dotace na vysokorychlostní internet? Rychlé sítě postaví operátoři i bez nich

Na pokrytí bílých míst v České republice by stačilo asi 2,5 miliardy korun, odhaduje Výbor nezávislého ICT průmyslu. Proč chce stát od EU skoro šestkrát víc?