Rozhovor pro XTV

Obsah

https://xtv.cz/ne-bezpecne/varovani-pred-5g-sitemi-v-sobe-skryvaji-obch…

Z rozhovoru: 

Je naše země bezpečná? Bude tomu tak i v budoucnu? Naši hosté vědí, jaké hrozby nás čekají a jak na ně máme reagovat. Dnešním tématem jsou 5G sítě. Jejich výhodou je rychlejší a stabilnější připojení, zároveň se jich lidé celosvětově hodně bojí. Na otázky odpoví Jakub Rejzek, odborník v oblasti telekomunikací a vysokorychlostního internetu.

 

Co se vlastně skrývá pod krátkou 5G? „To je jednoduché: 5G je evoluce vývoje mobilních sítí, které přenáší hlasové i datové služby. Je to další generace 4G sítě, která byla další generací 3G sítě. A tak můžeme jít k té úplně první mobilní síti, která existuje. Z toho vyplývá i to, že není důvod se 5G sítí bát. Je to vlastně jednom rozšířená 4G síť s dalšími možnostmi tak, jak je požaduje trh.“

Lidé se přesto bojí. Na internetu koluje řada poplašných zpráv, že jsou 5G sítě zdraví škodlivé, že v přírodě zabíjejí včely, že kvůli nim umírají ptáci, že je vlády používají jako účinnou zbraň proti vlastním občanům. Proč tomu lidé věří? „To má mnoho důvodů. My jsme zaznamenali u jednoho webu i obchodní záměr. Člověk, který prohlašoval, že jsou 5G sítě extrémně nebezpečné, v jiném projektu prodával takovou lampičku, která měla zabránit těm ‚nebezpečným‘ rizikům. Došlo k tomu, že jsme si řekli: Tak bingo, proto do toho investuje. Naštěstí ale takové portály nemají mnoho lidí, kteří jim opravdu věří. Ale dokáží lidi znejistět. Proto máme ještě před sebou úkol vysvětlovat lidem, že se nemají čeho bát.“

Opravdu jsou ale všechny zdravotní dopady prozkoumány? „Nejdeme na tenký led, ale nechme vysvětlit, jak vlastně neionizující elektromagnetické záření pracuje s živým organismem. Nemůžeme říct, že není škodlivé v jakékoli intenzitě. Když vylezete na vysokorychlostní vysílač, tak je samozřejmé, že vám to zdraví poškodí, když budete vystaven této expozici. Ale intenzita klesá s druhou mocninou vzdálenosti. Už sto metrů od vysílače je naprosto bezpečná úroveň. To se zkoumá od druhé světové války a od té doby se výsledky jenom ověřují.“