Digitalizace

Obsah

Digitalizace je všeobjímající slovo. Dejme stranou jeho konkrétní významy v konkrétních oborech. Obecný význam je požadavek na elektronickou formu běžných činností člověka. Ať v práci, na úřadě, ve výrobě.

Digitalizace neznamená, že se vytiskne papír, ten se naskenuje a pošle místo poštou elektronicky. Digitalizace znamená, že se nemusí nic tisknout a posílat, protože si příslušné systémy předávají data automaticky a lze je obsluhovat z libovolného místa.

Digitalizace musí sloužit člověku, nikoliv naopak. Česká republika je celkem dobře digitalizovaná země – s výjimkou veřejné a státní správy. Proto jsme v ODS navrhli znění Zákona o právu na digitální služby a společně se všemi stranami ve Sněmovně jej protlačili legislativním procesem. Zákon číslo 12/2020, přezdívaný „Digiústava“, nařizuje státu budovat prostředky, které člověku UMOŽNÍ komunikovat se státem pouze elektronicky. Toto PRÁVO občana však neznamená povinnost člověka v tomto státě elektronicky komunikovat.

Digitalizace znamená úsporu. Úsporu času, přímých nákladů občana a nepřímých nákladů státu, obce, kraje. Digitalizace dokáže omezit počty zaměstnanců státu a obcí, kteří dnes obsluhují stovky tisíc občanů měsíčně v úkonech, které lze pohodlně vyřídit z pohodlí domova. Stále však zůstávají úředníci, kteří budou připraveni být k dispozici těm, kteří využijí svého PRÁVA jít na úřad osobně.

Víte, proč máte chodit na úřad třeba pro třetí RZ ke svému vozidlu, pokud potřebuje na nové auto nosič na kola? Stačí poslat žádost a správní poplatek, registrační značka přijde poštou. K čemu sebou vozit mimo občanského průkazu ještě řidičské oprávnění a zelenou kartu k vozidlu? Stát všechny informace má k dispozici, nechť si je policista zjistí sám. Vždyť stejně doklady prověřuje.
Digitalizace nám umožní ušetřit stovky hodin a tisíce korun ročně. Každému z nás.

Změňme to spolu!

Záznam z konference, přednáška Zdeňka Zajíčka z ODS.